29 Mart 2018

İklim değişikliğinin ve küresel ısınmasının arttığı son zamanlarda tarımcılar çevre duyarlılığı daha yüksek ürünlere yönelmektedirler. Çevre kirliliğini önlemek ve zararlarını azaltmak için çevre dostu tarım ürünleri yönlendirilmektedir. Bu amaçla yeşil üretim olarak adlandırılan tohumlu tarım ürünleri yetiştirmektedir. Bu tohumlu ürünlerle hem geri dönüşüm katkısı sağlanmakta ve hem de çevre bilincinin gelişmesine yardımcı olunmaktadır.

Japonya da yayın yapan bir gazete okunduktan sonra toprağa gömülmekte ve kendi ana maddesi olan bitkilerle yeşermesi sağlanmaktadır. Gazete toprak ile buluştuğunda gazete içinde bulunan tohumlar yeşerip çeşitli bitkilere dönüşmektedirler. Böylece toğrağa ekilebilen kağıt aynı zamanda gübre vazifesini görmektedir. Bu doğa projesi bugün dünyada çevre bilincinin gelişmesinde rol oynamaktadır.

Bir mukavva tabaka küçük bir saksıda toğrağın altında bırakılarak günlük sprey sulaması ile sürekli nemli kalmakta ve güneş ışınları ile çimlendirme olmaktadır. Saksı içine gömülen gazete kağıtları saksıya ekildiğinde 50 gün içinde yeşermeye başlamaktadır.

Bayramlarda kullanılan tebrik kartları da renkli çiçek açmaktadır. Toprak içindeki mukavvalar ile iki günde bir defa sulandığında iki gün içinde çiçek açmaktadırlar. Doğayı bozmadan korumak için tohumla üretim bugün önem taşımakta olup tüm Türkiye' de ki tarımcıları TOHUMLU ÜRÜNLER PROJESİNE DESTEK VERMEYE DAVET EDİYORUZ.

Paylaş

Tüm hakları saklıdır. © 2018
Eskişehir Web Tasarım