Güneş enerjisi, sınırsız enerji kaynağı güneşten faydalanması sebebi ile tükenmeyen bir enerji türüdür. Yenilebilir ve temiz enerji olması sebebi ile çevreye zararlı duman, gaz, karbon monoksit, kükürt ve radyasyon gibi etkileri yoktur.

Güneş enerjisi çevreci ve maliyeti düşük bir sistemdir. yatırım maliyetinin düşük olması ve yüksek verim elde edilen bir enerji türü olması sebebi ile tercih edilmektedir. Yenilebilir enerji sistemleri içerisinde kurulumu, bakımı ve işletimi en kolay olan güneş enerjisi santralleridir.

Enerji ihtiyacı olan her yerde güneş enerjisi sistemleri kurulabilir. Çatı gibi boş alanların işlev kazanarak enerji kaynağı olarak kullanılması ile enerji sağlanır. Modüler yapısı sayesinde montajı oldukça kolaydır. 

Ekonomik olarak dışa bağımlılığı azaltarak doğal kaynaklardan elde edilen artmasına olanak sağlar. Güneş enerjisi sistemlerinin bakım maliyetleri oldukça azdır. Kendi elektriğinizi üreterek elektrik faturasından tasarruf yapmanızı ve kazanç elde etmenizi sağlar.

 

 

 Güneş enerjisi günlük hayatta nerelerde kullanılır konusunda çalışmalar günümüzde hızla devam ediyor. Güneş enerjisi nasıl çalışır kısaca anlatmak gerekirse, güneş ışınlarını meydana getiren foton adı verilen küçük enerji paketlerinin dünyamıza enerji taşıması ile elde edilen enerjinin, güneş enerjisi paneller ile toplanarak elektrik üretme gibi amaçlarla kullanılması şeklinde ilerleyen bir sistemle çalışır.

enerjisi nasıl çalışır kısaca anlatmak gerekirse, güneş ışınlarını meydana getiren foton adı verilen küçük enerji paketlerinin dünyamıza enerji taşıması ile elde edilen enerjinin, güneş enerjisi paneller ile toplanarak elektrik üretme gibi amaçlarla kullanılması şeklinde ilerleyen bir sistemle çalışır.

 

 Güneş enerjisi çok sayıda farklı alanda kullanılabilen bir enerji türüdür. Neredeyse her sektörde kullanılması mümkün olan bir enerji türüdür. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte artan enerji ihtiyacına başarılı bir alternatif olan güneş enerjisi yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelimin arttığı günümüzde üzerinde çok sayıda çalışma gerçekleştirilen bir enerji üretme yöntemidir.

Güneş enerjisinden elektrik üretimi en yaygın olarak kullanılanlardan bir tanesidir. Yağmur ve rüzgar gibi hava şartlarına bağlı olmayan güneş, sabah doğup akşam batıyor olması sayesinde net bir kullanım imkanı sunmakta olması nedeniyle eğilimin biraz daha fazla olması normal karşılanabilir.

 

 Güneş enerjisi çok eski zamanlardan beri kol saatleri ve hesap makinelerinde kullanılmakta olan, yani çok da yeni olmayan bir teknolojidir. Kol saatlerindeki küçük güneş pilleri saati çalıştıracak yeterli enerjiyi üretebilmektedir. Hesap makinelerinin de yıllarca pillerinin hiç değiştirilmeden çalışıyor olması güneş enerjisi ile enerji üretiyor olmasıyla sağlanır.

Uzay ve uydularda da kullanılmakta olan bir enerji türü olarak güneş enerjisi, uzaya insanlık tarafından gönderilmiş olan uyduların elektrik ihtiyacını sağlamak için kullanılmaktadır.

Yollarda bulunan trafik lambalarının çalışmasını sürdürmek amacıyla da güneş enerjisinden faydalanılmaktadır.

Trafikte karşılaşılan işaret lambalarının veya sokak lambalarının da birçoğu bu yöntemle çalışmaktadır.

Trafik lambaları ve işaretlerinin çoğu akü, güneş paneli ve şarj kontrol ünitesi bir arada bulunan bir sistem ile çalıştırılmaktadır.

 

 Güneş enerjisinin su ısıtma yöntemlerinde kullanılması, fotovoltaik güneş panellerinden bile daha önce başlayan bir teknolojidir. Oldukça ucuz olması nedeniyle güneş enerjisi, sıcak su üretiminde maliyeti açısından sık sık tercih edilmektedir.  

 

Tüm hakları saklıdır. © 2018
Eskişehir Web Tasarım